| Alexandruuu88 a întrebat:

Am nevoie de un sfat cat se poate de serios de la voi (preferabil de la cei care lucrează deja in armata).As dori sa ma inrolez in armata ca si soldat. Vreau sa stiu cum e in armata? Ce anume faci in perioada de pregatire? Se merita? In tara asta cel mai bine e sa lucrezi la stat...

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În armată aperi țara de dușmani. Viața. liniștea. securitatea celor care trăiesc în țara aceasta depind de tine. Este o meserie de sacrificiu. Poți muri pe câmpul de luptă. Când ai intrat în armată, știi asta, îți asumi acest risc. Nu este o meserie pentru fricoși. Ca să poți reuși să faci asta, trebuie să înveți să fii foarte, foarte disciplinat, să accepți că va trebui să asculți ordinele superiorilor, nu vei putea face tot timpul ce dorești, când vrei tu, după capul tău. În perioada de pregătire vei învăța acestea toate mai ales, ordine, disciplină, ierarhie, respectarea ordinelor, pregătire fizică și de specialitate, cum să colaborezi cu tovarășii tăi în luptă. Și meseria armei pe care ai ales-o. Se merită dacă accepți toate acestea. Nu este ușor, până te obișnuiești cu toate.