| Gggeorgiana a întrebat:

Anul acesta voi termina clasa a VIII-a si sunt indecisa in legatura cu urmatorul profil pe care il voi urma... Ma gandesc la profilul de filologie sau economic...Pe care mi-l recomandati? Ce materii faci aici, din ce dai tezele? Si ce facultatii poti urma dupa terminarea acestor specializari? Dau funda pentru raspunsul cel mai explicit! :*

2 răspunsuri:
| Sadop a răspuns:

La filologie faci urmatoarele ore :
http://www.cnpr.warpnet.ro/romana/filologie.htm
Dai teza la romana, istorie/geografie, limba straina si un optional ( logica, pshiologie etc ).
Daca termini filologia poti da la orice facultate, dar iti va fi mai greu daca vrei sa dai de exemplu la Medicina.
Filologia te va ajuta daca vrei sa dai la Politie, Jurnalism, Actorie, Limbi straine si toate celelalte ce au la baza romana si limba straina.
La economic se da teza din mate, romana, limba straina ( acum depinde si de nivel/ profil ).
Faci aceleasi materii ca la filologie, dar numar diferit de ore. Pe langa astea, mai ai si modulurile care sunt diferite de la un profil la altul.
Eu as zice sa dai la filo, ai alte sanse de acolo. Pe cand la economic. Hmm. E plina tara de economisti.
DAR daca tot vrei sa dai la economic, inseamna ca stii ceva matematica nu?
Atunci de ce nu dai la mate-info?! Asta chiar e un profil bun si de viitor.
Bafta!

| AllisonStevens a răspuns:

Pai la filologie din cate stiu eu dai teze la romana, latina, limbile straine(engleza/franceza), istorie/geografie.Ca materii noi vei face logica, TIC(care te invata sa lucrezi in Microsoft Word, Power Point, Excell, Access). La economic faci romana, mate M2, fizica, muzica, desen, chimie si biologie doar in primii 2 ani, dai teza la romana, mate, contabilitate.
Succes!