Întrebare recomandată | Muppet a întrebat:

As avea nevoie de putin ajutor. Ma pregatesc sa imi depun dosarul la facultate. Pana acum eram convinsa ca voi da la Administratie Publica si imi voi mai depune un dosar la Istorie, pentru orice eventualitate. La liceu am fost la filologie si in ultimul timp am inceput sa fiu putin nesigura, probabil coplesita de tot tumultul din ultima vreme. Imi e cam greu sa imi gasesc adevarata vocatie. Recent m-am interesat si de facultatea de Stiinta Mediului sau Ecologie si protectia mediului. Mi-e putin teama sa risc sa imi depun dosarul aici pentru ca nu am mai facut biologie, chimie etc. din a X-a, dar imi amintesc ca eram buna la asta. Pare interesant. Ce ziceti, as putea sa studiez biologie/ecologie de la zero avand in vedere ca pana acum nu am avut mare contact cu asta? Media la bac este 9, 15. Orice sfat e binevenit!

4 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Dacă îţi doreşti ceva cu adevărat nimic nu este imposibil. În cazul în care tu simţi că aceea e chemarea ta, păi du-te acolo. Am o prietenă care a terminat anul trecut liceu cu profil uman, dar a învăţat foarte bine biologia pe cont propriu, a dat la Medicină şi a intrat. Deci cred că poţi recupera şi tu. Gândeşte-te bine. Şi oricum, eşti tânără, ai tot viitorul înainte. Dacă să zicem că nu îţi va plăcea, sau nu vei putea face faţă, poţi renunţa la respectiva facultate şi să încerci în altă parte la anul.

Mult succes în viitor!

Răspuns utilizator avertizat
| deliqventa13 a răspuns:

Eu cred ca daca muncesti din greu sa inveti, la inceput va fi mai greu, dar vei recupera.Si eu sunt in clasa a X-a la profilul filologie.Asculta-ti instinctul.Fa ceea ce simti.