| anonim_5788 a întrebat:

As dori sa ma inscriu la Facultatea de Medicina si Farmacie Carol Davila, la sectia Farmacie. Nu am gasit pe net informatii despre admitere. Are cineva vreo idee despre aata? Farmacist, este o cariera de vitor? Tin sa precizez ca eu sunt la profil mate-info.

1 răspuns:
| AdelinaC a răspuns:

Pentru admitere ai de ales intre biologie vegetala si anatomie, asta ca proba optionala, iar proba obligatorie este cea de chimie. Acum 3 ani, erau 60 de intrebari de chimie si 40 din proba la alegere(anato sai bio vegetala). Ca sa intrii trebuie sa ai minim 50 de puncte (si intrii la taxa) sau cat mai mare punctaj ca sa intrii la buget(exista un numar de locuri bugetate, si locurile se ocupa in ordinea notei de la admitere, de aceea variaza an de an). Informatii legate de materialele de pe care trebuie sa inveti se regasesc pe site-ul facultatii. Nu se dau intrebari din altceva.
E o meserie de viitor, avand in vedere ca se deschid din ce in ce mai multe farmacii.