| DevilZoneX3 a întrebat:

deci eu nu sunt la un liceu asa de bun, deoarece am cam dat gres cu examenele nationale, in fine, ideea este ca doresc sa ma transfer la alt liceu dupa ce termin a 9-a si doresc sa ma transfer la un liceu mai bun...Media mea de admitere a fost 6.70 si as putea scoate usor media 9.00 pe clasa a 9-a, as dori sa ma transfer la un liceu cu media de admitere 8.00 cam asa, si as dori sa ma ajutati cu cateva raspunsuri :

1. Daca eu am media 9.00 pe cls a 9-a, trebuie sa am macar egala media cu ultimul, media lui este cea de admitere la liceu sau tot aia din a 9-a?

2.Trebuie sa fie locuri libere? si daca da, cam cate locuri sunt de obicei intr-o clasa? si pana la anul' oare se va elibera un loc?

3.Am auzit ca trebuie sa dau niste diferente la materiile pe care eu nu le-am facut la liceul meu, eu schimb si liceu si profil...

4.Sunt grele diferentele? si cam la ce dau diferente daca plec de la electronica la stiinte sociale?

Funda

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii despre procedura de transfer în răspunsul pe care ţi l-am dat anterior...

Toate cele bune.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Daca te transferi dupa cl. a IX-a trebuie sa ai media cl. a IX-a cel putin egala cu a ultimului clasat la profilul unde vrei sa te transferi. Nu se mai ia in considerare media de admitere.
2.Da, ar trebui sa fie cel putin un loc liber, maximul pentru o clasa este de 30 de locuri. Se poate depasi acest numar cu aprobarea ISJ.
3.Da, daca schimbi profilul, este obligatoriu sa sustii examene de diferenta.
4. Diferentele se dau din intreaga materie studiata si pot fi grele.
La ce dai diferente poti afla singur, comparand materiile facute in cl. a IX-a la profilul actual cu cele facute la profilul de transfer.