| anonim_4396 a întrebat:

Deci sunt din Moldova, anul acesta trec a IX-a, si vreau sa merg dupa asta sa invat in Romania (Bucuresti). Problema e ca nu stiu unde sa merg avand in vedere ca dupa, vreau sa intru la medicina (stomatologie). Ma puteti ajuta va rog, fiindca nu stiu cum e invatamintul la voi, la noi cei care voi sa intre usor la universitate dupa a IX-a pleaca la colegii.

5 răspunsuri:
| DianaDobritoiu a răspuns:

Daca tu vei trece intr-a 9-a profilul pe care trebuie sa il alegi este matematica-informatica, deoarece de aici poti pleca foarte usor spre medicina de orice tip, deoarece aici inveti si biologie si chimie foarte foarte bine...

| Pupsic a răspuns (pentru DianaDobritoiu):

Da, dar noi in clasa a noua nu avem profil, dupa a noua este numai real sau uman. Cand terminam a noua dam examene la matematica si romana, iar a treia materie este in fiecare an diferit. Anul acesta o sa fie engleaza.

| Popescu_Roxana_1990 a răspuns:

Eu zic sa nu vi in Romania pentru ca unii urăsc moldovenii sau rușii si s.ar putea sa iti fie foarte greu...

| Pupsic a răspuns (pentru Popescu_Roxana_1990):

Am avut prieteni care au plecat in Romania si au spus ca s-au integrat foarte usor. In fine, pentru mine asta nu conteaza, cariera e pe primul plan.

| dutzubu a răspuns:

Http://www.umfcaroldavila.ro/......na-dentara .....aici ai ce trebuie sa inveti pentru admitere asta bineinteles dupa ce dai bacul si il iei...invata bine ca nu e usor cu bacul asta si mai ales cu admiterea la medicina