| anonim_4396 a întrebat:

happy
Eu sunt moldovean la anul o sa plec in Bucuresti dar nu stiu daca se poate cu pasaport moldovenesc, deci pot sa invat cursuri de bucatar sef in Bucuresti cu pasaport moldovenesc, deoarece nu am pasaport romaneasca!
Va rog niste sfaturi.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Un curs de formare profesionala nerenumerata (nerenumerat->inseamna ca nu esti platit pentru stagiile de practica)in meseria de bucatar are o durata de aproximativ 5 luni--- tu poti sedea legal in Romania doar 3 luni (90 zile)! Pentru a putea prelungi dreptul de sedere in Romania peste termenul legal, ai nevoie de un permis de sedere eliberat de catre Inspectoratul General pentru Emigrari.
Citeste despre conditiile prelungirii duratei de sedere in Romania IN SCOPUL formarii profesionale nerenumerate :http://igi.mai.gov.ro/detalii/pagina/ro/Alte-scopuri/78

Tot in link, gasesti documentele de care vei avea nevoie pentru acordarea permisului de sedere in scop de formare profesionala nerenumerata.

| anonim_4396 explică (pentru alessia5158):

Multumesc frumos)

9 răspunsuri:
| Otto2014 a răspuns:

De ce nu faci rost de unul?

| anonim_4396 explică (pentru Otto2014):

Adica? ce vrei sa spui?

| anonim_4396 explică (pentru Otto2014):

Ce rost sa fac?

| Otto2014 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa faci rost de pasaport romanesc.

| anonim_4396 explică (pentru Otto2014):

Dar cum sa fac rost de pasaport romanesc mai rapid?

| anonim_4396 explică (pentru Otto2014):

Stiu mutumesc...dar vreau sa fac mai repede pasaport din pacate nu astept 1 an jumatate...Mai bine o luna tu cat timp ai facut pasaport roman? Multumesc de intrebare

| Otto2014 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt roman de cand m-am nascut. laughing)