| GaBByzZuuuuuu a întrebat:

merita sa ma angajez in armata ca si soldat gradat profesionsit si cum e salariul si daca trebuie sa mai fac studii pe langa liceul cu bacul luat pe care le am?

1 răspuns:
| P3d1a a răspuns:

Nu sunt personal la armata dar am citit pe net acum ceva timp si am multi amici care au decis sa urmeze aceasta meserie.

Chestia e ca la armata personalul e foarte mic, o sa faci doar antrenamente si paza. Amici mei imi spuneau ca fumeaza si sparg seminte toata ziua, nu stiu cat de adevarat e lucrul asta, dar faptul ca lipsa de personal forteaza armata romana sa dea doar misiuni de paza e complet adevarat. Deci ceea ce vei face la armata nu de deloc greu comparat cu alte joburi pe care le-ai putea face, atata timp cat nu suferi de vreo problema fizica care te-ar impiedica sa faci antrenamente in mod regulat.

Salariul unui soldat incepator e de 1, 450 Lei, comform legi, insa prietenii mi-au spus ca ei iau 1000 de euro lunar. Nu i-am intrebat atunci daca asta va fi salariul permanent sau daca e un fel de salariu special pentru incepatori. Incearca sa te interesezi pe net.

Inafara de bac nu ai nevoie decat sa treci probele si sa fii admis.