| Didi908 a întrebat:

Nu știu ce să aleg dintre Medicina sau Drept sau chiar o alta facultate dacă una dintre acestea nu este potrivită pentru mine. Sunt o fire destul de timidă, nu vorbesc mult dar nici nu stau mută, iar punctul de vedere mi-l impun doar dacă mă enervează cineva sau mă provoacă. De asemenea nu îmi place să vorbesc în public, mi-e frica oarecum. Pe de altă parte nici nu as sta cu cea mai mare plăcere într-un spital de dimineață până seara pentru că trebuie să am timp și pentru mine, nevoile mele personale, familia și copiii mei din viitor. Așa face mai mult asta pentru bani și statut, dar și pentru că mi-ar placea oarecum (dar nu 100%) și aș fi foarte împăcată cu gândul la sfârșitul zilei că am salvat viața unei persoane.
M-aș vedea la un birou cu niste foi in mana, mai degrabă. Dar nu știu ce facultate sa urmez. Mi-ar placea sa călătoresc, sa cunosc persoanei noi, sa muncesc bineînțeles dar totodată să am timp și pentru mine iar de întemeiat o familie sa nu fie peste 30 de ani.

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

In primul rand te-ai pregatit pentru medicina? Ca din cate stiu eu se da examen de admitere in curand.

In al doilea rand, sunt foarte multe tipuri de medici. Poti fi medic de familie si sa lucrezi 5 ore pe zi de luni pana vineri, poti sa iti deschizi cabinetul tau (de interventii estetice de exemplu) si sa iti faci programul cum vrei tu, chiar si 2-3 ore pe zi si nu zilnic. Deci medic nu inseamna neaparat garzi in spital.

| alina2k18 a răspuns:

NU prea ai timp sa faci toate astea daca vrei sa urmezi medicinawinking cel putin in timpul facultatii si rezidentiat nu ai tu timp de vacante sau stat in spital 8 ore laughing sunt medici rezidenti de fac si 7-8 garzi lunawinking asta inseamna de la 7 dimi pana a doua zi la 14 laughing si la unele specialitati cum ar fi UPU nu prinzi nici o ora de somnwinking cateodata.
Aia cu facutu familiei poti si la 25winking daca gasesti persoana potrivita care te accepta si cu bune si cu rele si e sigur ca vrea sa se inhame la... carutawinking

| Elena9328 a răspuns:

Facultatea de geografie, daca ți place să călătorești.
Orice facultate pe care o faci necesită sa comunici.