| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a 10 a și momentan nu știu ce as vrea sa fac în viitor. tatăl meu fiind polițist îmi tot povestește de meseria lui și ca ar fi bine sa fac academia de politie pentru ca atunci voi fi văzută în alt mod etc... Faza e ca nu sunt sigura dacă as vrea sa fac asta pe viitor plus îmi trebuie istorie la greu și fix la istorie nu mă pricep. Ar trebui sa fac pregătire la istorie în a 12a sau mai devreme ca sa pot sa avansez sau depinde dacă nu îmi place istoria n-are rost sa dau la academie. Și încă o chestie. meseria se bazeaza mai mult pe partea fizica sau mentala? Eu sunt o fire mai calma și retrasa. Dacă aveți mai multe cunoștințe chiar as vrea sa am mai multe detaliihappy

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"nu sunt sigura dacă as vrea sa fac asta pe viitor".
Inteleg ca nu-ti surade ideea, poate ai dori o alta ocupatie, cariera, mai pe placul tau.
Este viata ta, alegerea ta, asa cum ti-o cladesti, asa o vei trai!

E alegerea TA!

| IancuSilviu a răspuns:

Trebuie sa fie alegerea ta nu a tatalui tau. In clasa a 12a vei decide cel mai bine pe ce domeniu vrei sa apuci.

| munteanuionvictor a răspuns:

Dacă nu-ți place istoria, asta e. Alege ceva ce crezi că ți se potrivește. Ai timp de gândire destul.

| Monst a răspuns:

Gândește-te bine ce vrei sa te faci.Este decizia ta

| Alex007xD a răspuns:

Si mie mi-a spus tata sa ma fac politist si m-am facut vopsitor auto, dar regret. Acum vreau sa fiu politist

| SoulPain a răspuns:

Ei bine am 12 ani, nu stiu daca vei lua acest raspuns in considerare, invata la ce crezi tu ca te intereseaza (nu ai vrea sa te plictisesti 40-50 de ani din viata la lucru si sa o faci din scarba, in legatura cu partea de "fizic sau mentala" depinde, daca vrei sa fi psiholog atunci mental, daca vrei sa te faci antrenor de fitness etc fizic