| Aliseeee a întrebat:

Sunt clasa a XI-a la un profilul mate info simplu si am mai multe intrebari pentru cei care sunt studenti la arhitectura sau care au cunostinte acolo. Inca nu m-am decis insa arhitectura este una din optiunile care mi-ar place...Stiu ca se da admitere la matematica si desen, cu matematica nu am probleme iar la desen nu pot sa zic ca-s foarte talentata dar nici incepatoare nu sunt...
Am inteles ca admiterea la desen este foarte grea, cei care ati dat, cum vi s-a parut? Stiu ca trebuie sa fac meditatii la desen dar inca nu sunt decisa 100% ca sa pot incepe.
Zilele astea o colega m-a descurajat spunandu-mi ca ea a taiat arhitectura de pe lista deoarece e greu sa-ti gasesti un loc de munca dupa ce termini facultatea si ca mai intai trebuie sa te faci cunoscut. Este adevarat? Este arhitectura o meserie de viitor si merita sa ma pregatesc 6 ani pentru asta? Cam cat are salariul un arhitect? Si pentru cei care sunt studenti acum sau care au terminat, cum este in timpul facultatii?
Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| TheCritic a răspuns:

Nu e deloc greu sa gasesti un loc de munca dupa ce termini facultatea asta, nici in tara nici in strainatate. E greu intr-adevar, se doarme putin (mai ales in timpul sesiunilor) si consider ca urmezi arhitectura doar daca esti chiar pasionat de domeniu. Intr-adevar, dreptul de semnatura pentru un proiect ti-l iei la ceva timp dupa ce termini facultatea, eventual si un master insa inca din al 2-lea an poti lucra in domeniu pentru altii. Numai bine!