| AdnanaMedeea a întrebat:

Voi ce ati alege intre arhitectura si avocatura? Eu chiar nu ma pot decide. Vreau sa zic, de cand eram mica mi-am dorit sa fiu avocat deoarece si mama mea este si mi se parea foarte interesant si am studiat despre avocatura, dar in urma cu ceva timp mi-am dat seama ca imi place desenul tehnic(am inceput sa fac la scoala)si mi-am dat seama ca sunt foarte buna. Astfel nu stiu la ce sa merg la liceu (real sau uman). La romana sunt destul de buna, la fel si la geometrie. Chiar nu stiu ce sa fac. Voi ce ati alege?

10 răspunsuri:
| ikram a răspuns:

Mergi la profil real, vei putea sa alegi si facultatea drept si cea de arhitectura cand te vei hotari.

| georgesur a răspuns:

Am gasit (anul trecut cred) pe revistele electronice de info ale studentilor din Bucuresti un Top cu cele mai grele facultati (ca volum de munca si dificultate/exigenta)...si Arhitectura era pe 3 (in fata Medicinei). Asa ca...

| Emeraude a răspuns:

Eu cred ca totusi trebuie sa fie ceva care sa-ti placa putin mai mult. Incearca sa pui in balanta atat avantajele, cat si dezavantajele fiecarei meserii in parte si observa care crezi ca este mai avantajoasa din toate punctele de vedere, cel putin pentru tine. Discuta cu mama ta, intreab-o cum sta treaba cu avocatura. Daca ai posibilitatea, poarta o conversatie pe aceasta tema si cu un arhitect sau un student la Arhitectura.
Am incercat sa fiu pe cat posibil de obiectiva, dar ca si o chestie subiectiva, iti pot spune ca am o prietena care incearca de vreo 5 ani sa intre la Arhitectura si inca n-a reusit.Este foarte buna la mate, se pricepe de minune si la desen, dar inca mai incearca. Nici anul acesta nu a intrat. Asa ca daca te profilezi spre arhitectura, pregateste-te intens. La fel si la Drept, vei avea foarte mult de invatat in timpul facultatii si daca nu ai ceva pile ori talent cu gramada, vei ramane cu diploma in rama si ...cam atat. happy
in definitiv, decizia iti apartine.
Succes, pa-pa!

Răspuns utilizator avertizat
| ZOON a răspuns:

Eu zic sa alegi arhitectura eu am avut sansa si am ratato se castiga foarte bine iar daca iti place geometria si mai bine succes bye

| matraguna1 a răspuns:

Daca iti place desenul tehnic si arhitectura, mergi pe asta. la avocatura daca nu ai vocatie, talent si..."papagal", e destul de greu. plus ca ai de invatat foarte mult si trebuie sa aperi si persoane vinovate. la arhitectura nu vei lucra atat de mult cu oamenii, vei lucra pe proiecte in schimb vei fi raspunzator pentru calitatea constructiilor/proiectelor pe care le faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma numesc mihaela si as alege avocat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma numesc mihaela si eu as alege avocat deoarece este mai interesant

| darling a răspuns:

Arhitectura.sau de fapt ce ti plc tie mai multewinking

adica mama ta nu se va supara daca nu alegi aceeasi profesie ca a ei, e viata ta si tu decizi, crede-ma stai putin gandeste-te la ce esti ff buna si ce iti plc fff mult

Sper ca te am ajutata:X!

fundita pls:X?

| Boyboy_5528 a răspuns:

Svocatura desigur... e mai consitenta!