| Radu_Alexx_2000 a întrebat:

Bună TPU vreau să vă întreb dacă pot urmări cariera militară si fără bac daca ar fi sa nu iau bacul ași putea sa ma fac militar sau polițist?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fara bacalaureat poti fi doar soldat sau gradat profesionist. Politist poti fi abia dupa ce-ai facut o scoala a MAI si poti candida, indiferent la ofiteri sau agenti, doar daca ai diploma de bacalaureat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper ca nu ai așteptări ca vei deveni polițist fără diplomă de bacalaureat și academia luată, nu-i așa? laughing
Poți sa te înrolezi in armată, însă dacă nu îți va plăcea, va fi prea târziu se ieși din armata. Altfel vei plăti cât au "investit" gradații in tine. In MApN este bătaie de joc. Esti supus la probe, iar onoarea ta de soldat îți este pătată cu fiecare solicitare făcută de gradați.
Mai bine te înrolezi in marină, este drum greu și lung, însă de ce nu?

Fără diploma de bacalaureat nu vei putea da nici la Jandarmerie. Dacă actele tale de eroism din timpul armatei vor fi luate in evidentă, atunci ai mari șanse sa devii gradat, iar mai apoi, de ce nu, luptător SIAS.

| xutza a răspuns:

Chiar ai pus botu' la stiri laughing pune mana si invata pentru bac daca vrei sa fie ceva de capul tau! Crezi ca la academie sunt cainii cu colaci in coada? te pun aia sa inveti pe rupte. mananci carti si antrenamente!

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Nu poti intra in armata decat ca ''soldat voluntar'' (nu vei fi cu adevarat voluntar dar nu vei avea salar propriu zis, doar solda, ceea ce inseamna ca nu ai parte de asigurare medicala, pensie privata etc) si nu poti ''progresa'' ulterior pe vreun post de conducere. Asadar e o alegere complet gresita.