| GeorgianaGeo1 a întrebat:

Trec clasa a 8-a si nu m-am hotarat inca pe ce profil sa dau la liceu.
Ma pricep mai bine la romana, engleza, istorie si putin geografie.
Imi place sa fac poze si ma gandeam ceva legat de jurnalism pentru ca imi plac genul asta de lucruri. La mate si la franceza nu prea sunt ok. Deci clar mate-info pica din cauza matematicii... La limbi pot sa aleg sa fac engleza si o alta limba sau trebuie sa fac neaparat franceza?
Ce profil imi recomandati? si ce pot sa ajung din acesta?
Multumesc anticipat happy.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La ce zici tu acolo cel mai bine ti se potriveste un profil uman si poti ajunge jurnakist fara probleme urmand acest profil

| GoldandSilver a răspuns:

Du-te la filologie bilingv engleza sau la stiinte sociale bilingv engleza sau simpla, la aceste profiluri nu vei da de greu la franceza, la bilingv dai obligatoriu teza la engleza, la filo faci in clasa a 9-a si a 10-a 2 ore/sapt de franceza si intr-a 11-a si a 12-a 3 ore/sapt, la stiinte sociale numai doua ore/sapt. Funda?

| 1123456789 a răspuns:

Stiinte sociale, dar eu zic sa nu te grabesti deoarece acuma conteaza media de la examene degeaba iti faci planuri ca poate nu intrii la profilul ala.

| killed a răspuns:

In primul rand : in viata nu te poti ghida de ce zice altu pe care sincer nu cred ca il cunosti!
In al doilea rand : in viata tu trebuie sa iei decizi in ceea ce faci, adica sa te gandesti tu in mintea ta ce ai vrea sa devi in lumea asta! Daca iti place sa faci poze du-te pe partea artistica asta ar fi parerea mea, dar cum am zis nu trebuie sa te iei dupa cum zic altii! Tu trebuie sa stii ce vrei sa devi in viata ta!