| HappyGirl4 a întrebat:

Trec clasa a 8a iar pe mai departe as vrea sa devin prezentator de stiri,ideea e ca nu stiu ce liceu trebuie sa urmez,eu locuiesc in Calarasi si aici un singur liceu are profilul:,,Televiziune si jurnalism" dar ma gandesc ca nu are nicio legatura cu prezentatorul tv si in plus de asta, liceul nu e foarte bun.Multumesc anticipat pentru raspunsuri,va rog sa aveti surse foarte sigure, dau funda!

Răspuns Câştigător
| Lavi2002 a răspuns:

Hmm...are puțina legatura, dar ca sa urmezi aceasta cariera iti trebuie facultate, nu iesi direct din liceu si GATA, ai putea sa mergi la orice liceu si profil, apoi mergi la facultate, daca iti place romana poti merge la filologie, ca daca stai sa te gandesti la prezentatir trebuie sa stii engleza, romana. Si profilul filologie e destul de potrivit. Poate nu o sa ajungi la postul respectiv din prima prezentator, si o sa iti dea alta functie, ar trebui sa le ai cu romana si engleza. Dupa ce termini liceul, mergi la facultate, faci putina practica pe tema asta, pentru ca, cand te angajei e neaparat sa ai facultate si practica. Mai ales sunt si cursuri de perfectionare in domeniul tau! Oricum alegerea e a ta! Asta a fost doar o parere! Multa Bafta

| HappyGirl4 explică (pentru Lavi2002):

Multumesc mult pentru raspuns, o sa dau la filologie intensiv engleza.

1 răspuns: