| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor. Anul asta am picat admiterea la medicina, si as vrea sa mai incerc si la anul, in primul rand pentru ca asta imi doresc sa realizez in viata si in al doilea rand pentru ca nota cu care am picat la test a fost destul de mare. Ideea este ca m-am inscris la o facultate si nu stiu daca as avea timp sa invat pentru ambele. A fost cineva in situatia mea? Ati reusit din a doua incercare? Merita sa incerc? Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

N-am fost in situatia ta, dar am impresia ca nu stii ce vrei cu adevarat--- pierzi timp, consumi energie degeaba doar pentru moftul de a fi studenta cu orice pret!
O alegere mai buna decat acea facultate "de consolare" ar fi fost un job part time sau o indemnizatie de somaj ( daca esti absolventa 2015, mai ai timp pentru depunerea dosarului pana in 29 iulie, inclusiv!)--- banii ar acoperi 4-5 sedinte lunare de meditatii la una dintre disciplinele de concurs la medicina.

p.s. Sa nu-ti inchipui ca promovarea examenelor la acea facultate "de consolare" este floare la ureche! Daca in liceu aveai de invatat un manual de 200-300 pagini tiparite /an scolar, in facultate vei avea de invatat dublu sau triplu numarul de pagini doar pentru un singur examen ( minim 7-10 examene/an universitar!)

| mgtow a răspuns:

Daca poti invata mai bine merita sa incerci dar sant banii in joc care se platesc pentru examen

| Erick1 a răspuns:

Am dat si eu anul asta la medicina si am colegi care au picat. Marea parte din cei care vor sa dea la anul din nou, raman un an acasa. E destul de greu sa inveti la ambele in paralel, tu acum ai impresia ca e usor pentru ca deja stii o buna parte din materia, dar s-ar putea ca pana la anul sa se mai schimbe cate ceva in sistemul de admitere (daca vorbim de orasele mari). Eu zic sa alegi una

| Adii91 a răspuns:

Daca e medicina generala, nu, nu ai putea fizic sa inveti pentru ambele. Ar trebui sa renunti la facultatea actuala, sa faci fata dincolo (daca reusesti sa intri intr-un final)

Cat despre a doua parte, da, stiu exemple personale care au intrat in al doilea an de incercare, dupa ce prima oara n-a reusit... daca zici ca ai avut medie mare si chiar iti doresti sa urmezi calea asta, te sfatuiesc sa incerci si la anul

Acuma depinde si de ce oras vorbim aici...in unele, concurenta e exorbitant de dificila

| Adii91 a răspuns:

Nu pot sa-ti raspund la mesaj, fiind datorita rang-ului meu..imi pare rau

Trimite o adresa de contact si iti raspund acolo

| FlyingMonkey a răspuns:

Hei.Daca tu ești dispusă sa înveți in paralel pentru o facultate si pentru admiterea la medicina, poți sa o faci. Îți zic însă ca e foarte greu sa înveți la ambele o data. Fina mea de abia a reușit sa învețe in a 12-a si pentru admiterea la medicina, a luat 85/100 la admitere si 9, 96 la bac.
Multă bafta!