| EmySweety a întrebat:

Va rog sa ma ajutati, cei care stiti si care vreti sa imi dati un raspuns cat se poate de sincer si direct. Care dintre facultatile de la Ase merita facuta? Si prin asta inteleg sa inveti ceva si sa fie o facultate calumea. Sa fie oare Contabilitate? sau Relatii Internationale? sau poate. Cibernetica.
Cei care au idee va rog sa va spuneti parerea.
Va multumesc.

2 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Conta e cea mai de viitor zic eu. Mereu se vor cauta contabili si se castiga bine. Cu relatii internationale nu prea faci nimic.

| mixxjim a răspuns:

Contabilitatea e cea mai buna. urmeaza cea de finante-banci. si cibernetica e buna dar e mai grea si la angajari e ceva mai redusa ca posibilitati pe post efectiv de cibernetician. pe contabilitate gasesti job chiar din facultate, apoi poti avea chiar cabinetul tau de contabilitate daca nu vrei sa te angajezi la vreo firma, te poti angaja si la privat si la stat, firmele mari de consultanta se bat pe cei care termina contabilitate sau financte banci, deci cele mai mult oportunitati din punct de vedere gasit locuri de munca dupa facultate e contabilitatea. pe relatii internationale e mai delicat, inveti cate ceva din mai multe domenii, nu ai o calificare clara, bine definita, ca la conta, iar posturi pe relatii internationale mai putine. ai mai multe sanse la angajare pe un post ce implica parte economica daca esti absolvent de ASE decat unul care are alt profil dar efectiv pe departament de relatii internationale e greu. deci daca poti sa alegi si-ti place si crezi ca o sa poti face face ia contabilitatea