| RobRobert a întrebat:

Anul viitor voi susține examenul de Bac, si ma gândesc să dau la Academia de Politie, să studiez dreptul. Întrebarea mea este: există vreo metoda sau bursa pentru studii în alte țări ( de tip Erasmus spre exemplu ) care îmi permit să plec? Singura bursă care am găsit-o este, cum am zis, este Erasmus, dar, după cum am auzit, nu mă ajută în cazul în care am intrat la Academie. Iar bursele de la Academie, care le-am descoperit citind codul studentului, sunt de cercetare, nu de plecare. Fără glumeti va rog, am avut deja parte de destui.

2 răspunsuri:
| Sadop a răspuns:

Nu, la Academia de Poliție ( de altfel la orice Academie sau Școală de subofițeri MAI sau Mapn) nu ai cum să pleci în străinătate prin burse Erasmus sau de orice alt tip. Indiferent că alegi specializarea Drept sau OSP, atât timp cât e în cadrul Academiei nu este accesarea unor programe de tip Erasmus.
Așa cum nu poți fi polițist în Germania făcând Academia în România.

| KatelynDragutza a răspuns:

Pai, daca ai avut note excelente din clasa I pana in a XII-a atunci ai sanse sa ai o bursa pentru a studia in alte tari ca: UK, SUA, Olanda. Dar daca n-ai avut, atunci nu ai cum.