| Eddy1995 a întrebat:

as dori sa ma duc la un liceu tehnic in vara asta deoarece sunt in clasa a VII- a si as dori la un profilulTehnician operator tehnica de calcul, stiu ca este despre computere, dar ce se invata? Ce ore o sa fac? La ce dau bac?

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă acum eşti clasa a 7-a, NU poţi să te înscrii "la un liceu tehnic in vara asta"!
Te vei înscrie DUPĂ ce vei termina 8 clase şi vei da Examenele de la Evaluarea Naţională!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
* Clasele 9-10 - http://eprofu.ro/tehnic/cadru-inferior-tehnologica/
* Clasele 11-12 - http://eprofu.ro/......ologic.pdf

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

La profilul "Tehnic", specializarea "Tehnician operator tehnică de calcul" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

| Eddy1995 explică (pentru bursuc001):

Scuza-ma am vrut sa scriu Clasa VIII happy

| bursuc001 a răspuns (pentru Eddy1995):

Mda, nici o problemă : bănuiam că eşti în clasa a 8-awinking

O seară/noapte frumoasă.

| Doctor4Hell a răspuns:

Ai sa lucrezi pe programe de tip Microsoft Office. Word, Excel, Powerpoint, Access etc.