| Caduceus a întrebat:

Buna ziua!
E adevarat ca la medicina in primii 3 ani singurul lucru pe care il faci este sa tocesti?
Nu faci niciun fel de exercitii/ecuatii/reactii?
Doar inveti 100 de pagini din care dai examen si dupa in maxim 2-3 ani uiti aproape tot?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

La medicina inveti in toti anii nu numai in primii 3.In plus mai ai si anii de rezidentiat in care iar va trebui sa inveti.Pe langa serviciul si garzile din spital(neplatite primii 3 ani de rezidentiat si nu sunt putine) sau clinica unde lucrezi.Si daca uiti tot te-ai ars.Nu este o facultate usoara.Pentru ca lucrezi cu oamenii.Care au diferite caractere.De multe ori dificile.Am exemplu pe fiica mea.Rezidenta ultimul an la Iasi.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu numai primii 3 ani. cam toata cariera de medicina trebuie sa tocesti in principiu

| ClassicalNote a răspuns:

Bunã!
Adevãrat ṣi nu prea. Este foarte mult de învãţat, 100 de pagini este un numãr de vis ṣi într-adevãr sunt lucruri pe care le uiţi ṣi nici nu e musai sã ţi le aminteṣti. La unele materii se învaţã despre aparaturã care nici mãcar nu mai existã, sub scuza ca te vor ajuta principiile de funcţionare.
Totuṣi, sunt ṣi multe materii la care ai nevoie de logicã. Biofizica, biochimia, fiziologia, genetica ṣi nu numai, nu se pot toci. Ȋn plus, din anul 3 intri în clinicã, mai simţi ṣi puţin din gustul vieţii de medic.
Sã nu crezi cã este plictisitor. Primul an este foarte greu, ritmul este ameţitor, anatomia este multã ṣi dificilã, dar este ṣi frumos. Viaţa de student la medicinã meritã toate eforturile ṣi cu cât trece mai mult timp, cu atãt devii mai conṣtient de asta. happy