| Ro2 a întrebat:

Buna ziua/seara tuturor!
Mereu m-am gandit cum ar fi sa fac liceul militar. Ma pasioneaza foarte mult lucrurile ce tin de disciplina ca armata, ma pasioneaza istoria si invatatura in general. Iar acum ma adresez celor care au fost intr-un astfel de liceu: V-ati acomodat greu? Si, cam cum sunt conditile; ce ai voie sa faci si ce nu? Unii spun ca nu este un loc potrivit pentru o fata, dar eu sunt de parere ca acest lucru depinde de caracterul fiecaruia.
Daca sunteti dispusi sa-mi raspundeti, as dori sa stiu cam tot despre liceu.
Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| Sadop a răspuns:

Să începem cu începutul.
1. Te interesezi prin februarie - martie când încep înscrierile.
2. După ce incep inscrierile, mergi la Centrul Zonal de Recrutare din orasul tău și îți faci dosarul de înscriere. Ți se va răspunde acolo la orice întrebare, dacă răspunsul meu nu va fi complet.
2. Îți faci dosarul, după mergi la vizita medicală ( îți zic ei unde și cum, nu e problemă ).
3. Dacă ești apt medical, te programează pentru testarea psihologică.
4. Dacă iei psihologicul, dai proba sportivă.
Proba sportivă consta în : traseu aplicativ + alergare de rezistență 1000 m. ( dacă vrei detalii găsești pe net sau ți le pot oferi eu ).
5. După proba sportivă, pe la începutul lui Iunie, dai testele la română și matematică. Trebuie să iei peste 6 la amândouă, din câte știu.
6. EVALUAREA NAȚIONALĂ!
Acum îți poți calcula media de admitere la liceul militar.
Aceasta e media aritmetică dintre :
media notelor obținute la cele 2 probe și media de admitere ( media din generală + media Evaluare Naționala x 3, totul pe 4. așa se calculează ).
7. Urmează repartizarea!
Băieți : 100 locuri, fete 20 locuri! Așa a fost până acum, dar vei afla exact când tepui dosarul.
Acum, la repartizare, sunt declarați admiși primii 100 de băieți, în ordinea mediilor, deci ai nevoie de o medie mare, tinand cont ca sunt multi candidati, iar in general ultima media la baieti este peste 8.50 ( te poti uita pe site-ul lor la rezultate, sa vezi cum a fost anul acesta ).
Dacă vei fii admis, vei incepe scoala cam cu 1 -2 saptamani inainte fiindca trebuie sa va cazati, sa vi se dea uniforma, instructaj, sa incepeti incalzirile si sa pregatiti ceremonia de inceput de an!
Pregătește-te foarte bine la romana si matematica, sa iei note mari si la Evaluarea Nationala si la testele lor.
Trage tare si pentru media din generala, orice sutime conteaza!
Acum, despre Liceul militar.
Programul incepe dimineata, in jur de 6, cu inviorarea. După va echipati, faceti sectoarele ( daca aveti ) și mergeți la masă. După masă, urmează orele de curs. În jur de 14-14.30, se temrină cursurile! Mergeți iarăși la masă, după vă odihniți 1-2 ore și începeți studiul.
Atunci vă faceti temele, va ajuta profesorii daca aveti nelamuriri, etc.
După asta, masă și iarăși program de voie până la stingere, care este la 22-22.30, după apelul de seară ( vă adunați în careu și unul dintre elevi, cel de serviciu cred, spune dacă au apărut nereguli în ziua respectivă ).
Spre deosebire de orele normale vei mai avea 2-3 ore de pregatire militara.
Poti face sport in timpul liber.
In weekend poti merge acasa, daca nu poti ramane la liceu.
In weekend e un program mult mai lejer.
Se fac excursii, olimpiade, concursuri sportive, etc!
Este un loc pentru oricine își dorește o carieră militară și este dispus să învețe și să aibă un regim mai stric față de alții ( mai strict prin program, stat la cămin, etc ).
Dacă mai vrei detalii, scrie-mi!

| Ro2 explică (pentru Sadop):

Multumesc pentru informatii! Oricum mai am timp sa ma pregatesc, acum intru dabea in a VII-a. La scoala am dat o astfel de proba in a VI-a, alergare de rezistenta 1000 m si nu am avut probleme happy

| andy95summer a răspuns:

Daca chiar vrei sa faci scoala cu adevarat iti recomand liceul militar. Daca te poti obisnuit cu trezitul de dimineata, invatat mult, renuntarea la niste distractii si libertati o sa te descurci.Desigur mai intai trebuie sa te treci de probele de la liceul respectiv.
Bafta!

| Adiiiiiii69 a răspuns:

Depinde de persoana.dar cum zice si andy mai jos..renunti la mai multe chestii. oricum o sa fie bine bafta!