| DenisiaG a întrebat:

Bunaaaa! Am 18 ani si ma bate gandul ca mai departe sa urmez medicina legala. Din cate stiu(ce am citit pe diferite site-uri, daca gresesc va rog sa ma corectati) trebuie urmata facultatea normala de medicina 6 ani si apoi 5 ani rezidentiatul in care iti faci specializarea pe medicina legala. As dori mai multe informatii... daca aveti studii sau cunostinte in acest domeniu sper ca o sa le impartasiti cu mine (^_^). sunt constienta ca nu e o meserie tocmai usoara si ca sunt foarte putine locuri dar asa vrea sa incerc. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

6 ani facultate(medicina generala) +4 ani rezidentiat(specializare medicina legala) --- vezi 'specializari paraclinice", punctul 6:http://meddstudent.wordpress.com/......si-durata/

p.s. Fa-ti o idee despre pasii de urmat pentru a deveni medic :https://meddstudent.wordpress.com/tag/rezidentiat/

| DenisiaG explică (pentru alessia5158):

Multumesc frumos! Scuza-ma ca te intreb, dar ai vreo legatura cu acest domeniu? nu de alta dar mi-ar fi placut sa aflu informatii despre cum e viata de student la medicina si fel de fel de chestii...cat mai multe posibil laughing

11 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Succes, acesta este drumul, cel pe care singura l-ai spus!

| unprietenaproape a răspuns:

O doamne iarta ma
chiar ai putea face asta?
http://morti.ro/2010/07/30/autopsia-unei-femei/

| DenisiaG explică (pentru unprietenaproape):

Am avut ocazia de a asista la o autopsie...nu chiar in totalitate dar o parte din ea...deci da, cred ca as putea

| unprietenaproape a răspuns (pentru DenisiaG):

Le este permis oamenilor sa asiste? se poate face o astfel de cerere care sa fie si acceptata?

| bbu2eugen a răspuns (pentru unprietenaproape):

Da se poate dar trebuie sa te bage anumiti oameni importanti din invatamant gen biologi/medici./directori depinde sau poti fii stundent asta i la mintea cocosului sau poti fii vazut autopsia unei rude pentru ca te lasa sa asisti daca cineva important din familia ta a murit.

| bbu2eugen a răspuns:

Nu nu gresesti in privina asta...e foarte greu de ajuns acolo pentru ca mult invatat plus mult stomac!

| DenisiaG explică (pentru bbu2eugen):

Sunt constienta de aceste lucruri dar chiar ma atrage aceasta meserie.

| bbu2eugen a răspuns (pentru DenisiaG):

Pai si pe mine ma atragea laughing Dar pana la urma aleg neurochirugia.

| DenisiaG explică (pentru bbu2eugen):

Si colega mea de banca vrea neurochirurgie laughing