| anonim_4396 a întrebat:

Cam ce liceu si facultate ar trebui sa urmez daca vreau sa devin psiholog?

7 răspunsuri:
| Live.Laugh.Love a răspuns:

Trebiue sa urmezi un liceu si facultate de psihologie

| SweetCandy a răspuns:

Si eu vreaubig grin eu sunt la filologiebig grin si apoi trebuie facultate de psihologie si cateva specializaribig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Un liceu cu pofil uman și obligatoriu facultatea de psihologie, iar pentru a deveni un bun psiholog trebuie să continui cu specializarea după facultate.
www.edu.ro, www.alegefacultatea.ro
Baftă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru a deveni psiholog intr-adevaratul sens al cuvantului este recomandabil sa te inscri la un profil uman (cel mai bun este stiinte sociale pentru ca studiezi: psihologie, logica, filozofie, sociologie, economie mai in detaliu decat la alte profile), apoi urmeaza Facultatea de Psihologie si in final poti incheia cu un master intr-o psihoterapie (de exemplu: psihoterapie cognitiv-comportamentala). Pe langa masterul pe care il urmezi intr-o psihoterapie, trebuiesc urmate in paralel cateva ore bune de practica in cabinete psihologice acreditate de Consiliul Psihologilor din Romania. Desigur masterul intr-o psihoterapie nu este singura cale de a deveni psiholog, exista si cursuri de formare (cele acreditate) in diferite terapii care te pot ajuta sa devii psiholog.

| D33d33wttzzaaaaaaa a răspuns:

Profilul la liceu nu prea conteaza, dar la stinte sociale se pune accent pe asa ceva, din cate stiu eu. Si apoi, la facultatea de psihologie.

| lencikk a răspuns:

La liceu trebuie sa urmezi un profil uman (dar de obicei liceul conteaza mai putin) si facultatea de psihologie

| Puppet a răspuns:

Un liceu-profil uman...filologie sau stiinte socialebig grin
iar apoi te inscrii la o universitate cu specializare in psihologie
Multa bafta:*