| Claudiu003 a întrebat:

Cam ce salar are un ofiter in politia rutiera? Si daca termini academia esti direct ofiter?

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te contrazic, dragă @sorin2tudora!
Primul grad de la ofițeri este chiar subinspector și este dobândit la absolvirea academiei.
Cât privește salariul unui ofițer debutant nu este mai mare de 1200 ron cu sporuri cu tot. În ceea ce privește „șpaga" își asumă răspunderea chiar dacă în școala de poliție a fost educat să respecte legea și să fie integru, fără a se lăsa corupt.
Ca în orice pădure care are și uscăciuni, se mai găsesc și "naivi" care calcă strâmb și își ratează cariera.
Pa, pa.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu sunt ofiteri in politie. Din academie iesi subinspector. Salariul este de 2, 30x salariul minim pe economie (670 lei) si niste sporuri care ajung la 400-500 lei. La rutiera cu ciubucuri poti sa-ti faci vila. laughing