Întrebare recomandată | bleakk a întrebat:

Cand vezi anunturi de genul "Esti pasionat de programare? Ai cunostinte de C/C++ si ai vrea sa traiesti o experienta unica intr-o companie..." dat de oameni care cauta alti oamenii pasionati sau dornici sa lucreze in anumite domenii,de unde stii care este cea mai buna alegere si cum o poti face?
Presupunem ca-s pasionat de C,deci am cunostintele necesara. Cum imi pot da seama care este decizia cea mai optima si eficienta? Stiu ca acest lucru nu se poate,se poate merge pe noroc/intuitie sau pur si simplu incerci in toate partile.
La inceput,ca si tineri, suntem bombardati din toate partile cu anunturi de genul.Ce parere aveti? Cei cu experienta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aproape ti-ai dat singur raspunsul. Nu presupui nimic. Ci doar trebuie sa fii sigur. Altfel da-te la o parte ca mai sunt si altii.

„optim" nu are grad de comparatie, iar job-ul ideal ti-l faci tu mai devreme decat sa gasesti unul.

Ca tanar esti bombardat de multe chestii, dar ca tanar, la inceput, mai intai iti construiesti baza de cunostinte. Astfel vei putea intui corect un job si vei sti sa dai la o parte anunturile de 2 lei formulate de niste tipe de la HR care n-au habar cu ce se mananca chestiile pe care le cauta firma, astfel neavand habar nici ce vor chema la interviu. Posibil sa cheme si un elefant.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce parere sa avem... e un anunt de angajare/internhship. daca te intereseaza te duci, vezi despre ce e vb si decizi

| RoCkKiD a răspuns:

Stai liniștit că e irelevantce alegere faci, dacă știi C poți să sari din floare în floare la toate firmele din oraș că la câtă nevoie e pe piața muncii te duci la ăla care dă mai mult.

| Radu284 a răspuns:

De obicei, anunturile alea nu sunt date de programatori, ci de cei de la HR. Si nu cauta sa gaseasca pe cineva cu care sa traiasca asa, intr-o 'utopie programatoristica', ci pe cineva care sa munceasca cat mai mult, de preferinta cu un salariu mic.

Asta cu "experienta unica" se numeste corporate speak.

| NeimaginabilA a răspuns:

Daca char vrei sa traiesti intr-o utopie programatoare fa un proiect si du-te la un expo de IT cu el. Acolo e utopia, reclama e un trap!

| madalinfindrihan a răspuns:

Adevarat

| Suomynore a răspuns:

Acele anunturi sunt bazate pe cautarile tale pe internet, parte din controlul de globalizare, daca cauti 7 zile la rand chestii de gravide, fii sigur ca o sa ai doar add-uri de gravide, decat sa lucrezi asa si sa fii condus, nu mai bine iesi in strada sa dam toti evreii bancheri afara din tara si toate natiile astea de **** care au cumparat cu euro proprietatiile noastre in lei?

| danyradu128 a răspuns:

Da