| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre lipie si tortilla? sau sunt la fel?
Dau funda si

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Diferența este de unde provine ca origine, sunt sinonime.
Pa, pa.

| BoOoMbOnik a răspuns:

Tortilla este mai tare, mai crocanta, iar lipia mai subtire si mai moale. In al doilea rand lipia vine din Turcia, Liban, iar tortilla din Mexic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma refer la gust... difera?

| alessia5158 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cele din comert sunt diferite, la gust si consistenta--- tortillas este mai afanata, nu asa "pieloasa" precum lipia, este mai buna la gust dar si mai scumpa decat lipia.

| Thisisnotme a răspuns:

Strugurii

| Celmaitareanonim a răspuns:

Lipia e "clatita" aceea cu ajutorul careia sa face shaorma.
tortilla e din Spania din cate stiu eu si e facuta din cartofi taiati rondele si salam/sunca etc ce vrei tu poti sa pui pe ea. dupa se pune la prajit si iese rotunda ca o pizza si o tai si o mananci.
nu stiu de unde provine lipia, probabil mexic dar nu stiu