| anonim_4396 a întrebat:

Care e sunt diferentele dintre psihologie si psihiatrie? Pentru cea din urma se studiaza la facultatea de medicina? Daca da, cat de dificila este in comparatie cu celelalte specializari din aceasta facultate?

Multumesc.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Psihologul discuta si ajuta oameni sanatosi care au diferite probleme mentale, dar nu boli mentale.
Psihiatrul trateaza oameni bolnavi psihici. El este absolvent de medicina. Nu se face specializarea in facultate, facultatea de medicina are numai profil de medicina generala si este aceeasi si pentru cel care va fi chirurg si pentru cel care va fi psihiatru. Dupa facultate, se da examenul de rezidentiat in urma caruia, pe baza notei, iti alegi o specializare (care poate fi, in cazul tau, psihiatria). Dupa parerea mea, psihiatria este o specialitate grea dar foarte interesanta. Include multa uzura psihica si pentru a o face bine, trebuie multe sacrificii personale.