| Alex8721 a întrebat:

Care este diferența dintre Academia de poliție și cea de drept?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa Academia de politie esti ofiter si ai asigurat un loc de munca si un salariu bun.
Dupa Facultatea de drept esti doar un jurist si trebuie sa-ti cauti un loc de munca si acum gasesti destul de greu, sunt multi absolventi. De asemenea ca sa devii judecator, procuror, avocat sau notar public trebuie sa mai inveti, sa sustii examene si sa faci practica.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Academia este una, exact ceea ce spune si numele, iar sa faci dreptul inseamna sa faci facultatea de drept, ca sa te angajezi ulterior ca magistrat sau avocat trebuie sa dai un alt examen destul de complicat
insa daca doar faci facultatea de drept si iei licenta poti fi jurist insa nu si avocat!

| ReddY25 a răspuns:

Una e pentru polițiști iar cealaltă pentru avocați

| Lukasssz a răspuns:

Diferenta e ca te angajezi mult mai repede dupa academia de politie