| Prezidentul a întrebat:

Care este diferenta dintre FACULTATEA DE MEDICINĂ si FACULTATEA DE MOASE SI ASISTENTA MEDICALA? Care este mai usoara?

Cei care termina Facultatea de medicina pot sa se angajeze ca asistenti medicali?

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Nu. E supracalificat. Şi de ce ai vrea să-ţi pierzi 10 ani din viaţă tocind ca să fii asistent? Să câştigi mai prost sau ce?

5 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Ăia care termină medicina se angjează ca medici pe diverse specialităţi(chirurgie, generalişti, stomatologie, psihiatrie, pediatrie etc etc). E o facultate grea care durează aproape un deceniu cu tot cu specializări. "Facultatea" de Asistenţă Medicală e de fapt un nume "stufos" pentru o postliceală de asistenţi. Durează trei ani şi ieşi asistent medical.

| Prezidentul explică (pentru Gizăz):

Dar un medic generalist, care a terminat Facultatea de Medicina (generala), poate fii si asistent medical?

| Prezidentul explică (pentru Gizăz):

Ma refeream la cazul in care medicul nu isi poate gasi un job. Ii trebuie o calificare speciala pentru asistenta medicala?

| Gizăz a răspuns (pentru Prezidentul):

Da. Ştiai că medicul generalist nici măcar nu e obligat să-nvete să facă injecţii? Învaţă dacă vrea. Aia e treaba asistenţilor.

| Gizăz a răspuns (pentru Prezidentul):

Nu. E supracalificat. Şi de ce ai vrea să-ţi pierzi 10 ani din viaţă tocind ca să fii asistent? Să câştigi mai prost sau ce?

| neutrino a răspuns:

Este aceeasi diferenta ca cea dintre un medic, o asintenta si o moasa. Tantarul nu poate fi armasar, si nici invers.