| BreatheRelax a întrebat:

Care este diferenta intre psihologia clinica si psihoterapia?

1 răspuns:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Psihologia clinica presupune munca in spitale (normale sau de psihiatrie) cu pacienti ce sufera de diverse afectiuni. De cele mai multe ori, medicatia trebuie dublata cu sedinte de terapie, iar aici intervine psihologul clinician.
Psihologia clinică este ştiinţa care studiază mecanismele psihologice implicate în sănătate şi boală, şi interfaţa lor cu mecanismele biologice/genetice. Aşadar, ea are două componente fundamentale.
-Prima componentă vizează investigarea mecanismelor psihologice implicate în promovarea şi optimizarea sănătăţii şi
prevenirea patologiei.
-A doua componentă vizează investigarea mecanismelor psihologice implicate în patologie.
Pe cand psihoterapia se face in cabinete de psihoterapie cu psihoterapeuti, aceste persoane care fac psihoterapie nu au probleme psihice, ci se folosesc de ajutorul terapeutului pentru a putea rezolva mai bine probleme personale/de famlie.
Psihoterapia se referă la intervenţia psihologică prin care se modifică mecanismele psihologice implicate în sănătate şi boală; ea poate fi practicată de psihologi şi medici (psihiatri) după un program riguros de pregătire/formare într-o formă specifică de psihoterapie.