| Georgi6747 a întrebat:

Care facultate credeti ca e de viitor si care mi-ar putea asigura un loc de munca aici, in tara:facultatea de biochimie sau de asistenti medicali?

Funda big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Potrivit BestJobs, pe primele trei pozitii in topul celor mai cautate profile de catre angajatori se afla Facultatea de Electronica, Facultatea de Instalatii si Facultatea de Limbi si Literaturi Straine.

Clasamentul este continuat de alte facultati cu profil tehnic: Constructii, Mecanica, Chimie, Automatica si Calculatoare.

Top 10 este completat de facultatile de Drept, Litere, Stiinte Economice, Fizica, Telecomunicatii, Psihologie si Transporturi. (http://incont.stirileprotv.ro/......tile.html)

Eu zic sa urmezi ceea ce iti va folosi la o meserie care sa-ti si placa. Degeaba muncesti pentru multi bani daca psihicul e la pamant si nu iti place deloc meseria.

| Georgi6747 explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc mult :*

7 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

Cea de asistenti medicali! Salariul in sanatate e mai bun decat in alte domenii si daca se impute treaba prin Romania poti gasi usor un loc de munca bine platit in afara. Munca de asistent medical e mai grea, ture de noapte, mizerie, oboseala dar nu vad ce faci cu o facultate de biochimie. Profesor? Pff, salariul e minuscul.

| Elena9328 a răspuns:

Postliceala de asistenti medicali.
Se fac 3 ani. Daca inveti si iei examenul la sfarsitul lor, primesti diploma pentru a practica meseria. Doar curaj sa ai restul le faci!

| Georgi6747 explică (pentru Elena9328):

Eu ma gandeam la facultate nu postliceala, de asta nu stiam sigur ce sa aleg. Multumesc mult! :*

| PeFuga a răspuns (pentru Georgi6747):

Mai degraba mergi direct la facultatea de Medicina. E mai mult de invatat si salariul mic la inceput, dar ai o meserie sigura, respectata. Sansele de angajare ca asistent medical sunt destul de mici iar salariile nu sunt fenomenale in comparatie cu volumul de munca.

| Georgi6747 explică (pentru PeFuga):

Multumesc de sfat :*