| Anasta11200 a întrebat:

Care sunt avantajele și dezavantajele meseriei de chimist? Știu că sunt mai multe tipuri de chimist dar așa, în general

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred ca oricine se face chimist, ai nevoie de ceva pasiune pentru un job in domeniul asta. Si daca pui pasiune nu prea sunt dezavantaje... bine poti oricand sa bubui ceva happy

| sierra1 a răspuns:

In raport cu ce altceva?

| doctorandus a răspuns:

Dezavantajele sunt că au fost chimiști care au murit pentru că le-a picat o picătură pe mână sau pentru că au respirat niște vapori pe care abia-i miroseau.

| dullcat a răspuns:

As mai adauga eu un avantaj care nu a fost mentionat: din moment ce inveti sa combini diferite ingrediente si sa analizezi toate cele, poti oricand sa iti deschizi o afacere cu produse cosmetice de ingrijire.Eu cunosc astfel de femei si cumpar doar de la ele, produse foarte bune, cu mult mai multe ingrediente naturale decat ce gasesti in comert.Sau poti verifica retetele pentru acesti mici antreprenori, fiindca multi nu au studii in domeniul, dar au nevoie de aprobarea unui chimist, ca sa fie totul legal si sigur.Iar afacerile de genul au inflorit nespus in ultimii ani, e destul sa cauti pe Facebook sau Instagram.

| Natalie4u a răspuns:

Avantajele meseriei de chimist sunt că poate fi o carieră foarte satisfăcătoare pentru cine este pasionat de științe și analizarea substanțelor, existând posibilitatea să lucrezi în cercetare sau industriile farmaceutică, alimentară sau cosmetologică.

Dezavantajele pot include faptul că poate necesita un nivel mare de pregătire.