| anonim_4396 a întrebat:

Ce ai face daca ai fi in situatia urmatoare:
1. Te-ai angajat de o luna si jumatate. In prima faza, totul ok (te simti putin aiurea ca mai mult iti incurci colegii cu intrebari deoarece esti nou si nu cunosti, te simti inutil). Dupa aceasta luna si jumatate ai o saptamana foarte naspa la job si deodata ai atacuri de panica (iti vine sa plangi, iti bate inima tare, te iau transpiratiile, iti vine sa nu te mai duci la job, ti se pune un nod in gat).
2. Daca renunti la acest job exista urmatoarele consecinte: platesti firmei o suma de aprox. 1000 lei pentru perioada de training, ti-ai vandut motocicleta pentru ati cumpara masina deci clar acest plan pica, ramai fara salariu si inevitabil fara banii de la motor (fara salariu esti tentat sa consumi aceasta suma de bani de mai avand alta sursa de venit).
Ce ai face in aceasta situatie?
Multumesc anticipat.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca fugi dupa prima luna de munca... ce naiba ai sa faci toata viata?

| mihai69 a răspuns:

Mergi la psiholog.

| neutrino a răspuns:

As continua jobul pana cand imi expira contractual, dar in acest timp mi-as cauta ceva mai bun.

| T0T a răspuns:

1000 de lei e un mizilic.

| pufulescu a răspuns:

In primul rand trebuie sa stim ce atasament avem fata de aceasta meserie ( nu firma aceea in sine ), daca e cea pe care ne-am hotarat sa o practicam toata viata sau e doar ceva temporar.
Daca raspunsul e afirmativ trecem peste momentul prost, acela al atacului de panica si continuam munca! Momente proaste vor fi si in viitor, ba chiar mai multe decat acum fiindca vor aparea problemele familiale. Iarasi, momente proaste pot aparea si daca schimbam locul de munca. Cat despre partea cu invatatul meseriei si incurcatul colegilor, numai groparii pot spune ca stiu tot in meseria lor dupa cativa ani, invatatul nu se termina niciodata!

| Picasso a răspuns:

Sa nu iti vinzi motorul waiting, te duci la munca, asta e ..nu te mai gandesti la ce iti displace si c`est la vie...stiu ca nu e usor, dar atta ete

| IDede a răspuns:

As trage cat mai este. Viata presupune si compromisuri iar eu cred ca asta este doar un obstacol. In primul rand eu ca persoana cred ca stresul ti-l faci singur ceea ce aduce si la chestiile pronuntate de tine. Eu ma cred o persoana puternica, cum ar trebui de fapt toata lumea sa se simta si cred ca viata te pune la incercare. Asa ca as lucra si nu as fugi de situatie iar dupa cand am terminat si stiu ca am trecut peste asta as simti o bucurie enorma si o satisfactie interioara sa stiu ca am scos-o la capat.