| anonim_4396 a întrebat:

Ce cariera pot sa imi aleg daca am terminat facultatea de inginerie, specializarea autoveicule rutiere(in afara de inginer mecanic)?

1 răspuns:
| LionTrap a răspuns:

Secţia Autovehicule Rutiere pregăteşte specialişti în domeniul concepţiei, cercetării, întreţinerii şi reparaţiei autovehiculelor rutiere. Inginerii cu o asemenea specializare au încă o reprezentare slabă în Moldova întrucât condiţiile materiale grele, impuse de depărtarea de "casă", au împiedicat tinerii studioşi din această zonă geografică să urmeze cursurile secţiilor similare, existente iniţial numai în Bucureşti şi Braşov. Inginerii care au absolvit cursurile secţiei de Maşini Termice - specializarea Motoare cu Ardere Internă - a Facultăţii de Mecanică din Iaşi, specialitate înrudită cu Autovehiculele Rutiere, sunt recunoscuţi în toată ţara prin calitatea deosebită a pregătirii lor. Astfel, în toate întreprinderile constructoare de autovehicule din România se întâlnesc cadre de conducere care au terminat această secţie la Iaşi, iar absolvenţii secţiei nou înfiinţate vor activa cu siguranţă şi în asemenea întreprinderi industriale.