| xbuburuzax a întrebat:

Ce facultati considerati ca sunt de viitor? Argumentati.

6 răspunsuri:
| KillaNoFilla a răspuns:

Inginerie,mai ales Calculatoare.

| Darius392 a răspuns:

Facultatea de medicina - dureaza mult, dar pe urma munca va fi rasplatita daca iti place cu adevarat ceea ce faci
Facultatea de politie - ai un post asigurat, e o functie respectata

| justadream94 a răspuns:

Medicina--nevoie de medici este si va fi mereu.Romania si nu numai duce lipsa de medici si crede-ma se castiga enorm(nu din salar ) chiar si acum

informatica---momentan cam e in top la cele mai bine platite meserii din Romania si cel mai probabil va ramane si pe viitor

arhitectura--in Romania sunt de 10 sau chiar de20 ori mai putini arhitecti decat in alte tari,cei drept piata nu e acum in cea mai buna dezvoltare dar avand in vedere ca Romania e o tara slab dezvoltata e posibila dezvoltarea ei in viitor

academia de politie---loc de munca si salar asigurat

fortele terestre sibiu, aviatie, drept(procuror sau judecator, in nici un caz avocat) au fost inca cateva optiuni serioase pe lista mea

Cred ca si psihologia are o sansa--momentan nu e asa mare bataie la psihologi, dar in urmatorii 10 ani posibil sa fie avand in vedere stresul la care sunt supuse multe persoane

Poate doar poate mai merge si management

| einsteinchen a răspuns:

Orice facultate cu conditia sa lucrezi in domeniu dupa terminarea ei. Cred ca banii reprezinta cel mai bun argument.

Subiectul trebuie dezbatut in amanunt pentru ca, de exemplu, nu ai mentionat daca vei face facultatea in Romania sau in strainatate. Asta ar schimba foarte mult datele problemei.
Succes!

| Sociopatul a răspuns:

Pai din punctul meu de vedere, facultatile de viitor sunt cele care se axeaza pe tehnologie ( informatica ) si facultatile care tin de orice ramura sociala. Facultatile care se axeaza pe tehnologie, sunt pentru viitor ca piata tehnologica creste in fiecare luna a anului. Iar facultatile sociale sunt de viitor pentru ca multi oameni au nevoie de sprijin, fie el psihologic sau de orice natura sociala.

| octa2021 a răspuns:

Facultatile tehnice(mecanica, telecomunicati, constructii si instalti si automatică de calculatoare) mai este si facultatea de medicina care are acelasi succes pe piata muncii.
Facultatea de agronomie dar este cam greu, deoarece daca nu ai bani sa iti cumperi suprafețe de teren si utilaje agricole nu prea poți sa iti profesezi meseria.