| Mirceadumb a întrebat:

Ce inseamna ofiter filiera indirect in armata si politie? si care e diferenta intre cei care urmeaza filiera indirecta si filiera directa? inca o intrebare: cei care merg in Afganistan sunt si fac parte din fortele speciale sunt toti subofiteri? adica daca am facultatea pot sa lupt si eu cot la cot cu ceilalti sau ma vor pune sa fiu lider si doar sa ordon. eu nu prea vreau asta laughing).

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Degeaba zici ca se pregateste infanteria marina la Academia Navala. Uite aici: http://www.anmb.ro/ro/files/admitere/Pliant%20admitere%202015.pdf
Pregatirea se face la facultatile militare. Academia Navala este doar in parte militara. Infanteristii marini se aleg din academiile terestre si aviatie. Doar marinarii care servesc nava sunt de la Constanta.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt oameni care au o specializare necesara armatei si Academia Militara nu are acea specializare. De exemplu lector de istorie. Atunci sunt luati si angajati cu o minima pregatire militara. Acestia sunt pe filiera indirecta.
Cei ce sunt pregatiti in facultatile militare sunt pe filiera directa.
Daca ai facut o asemenea facultate ai o functie de conducere sau intr-un birou. In primii ani lupti alaturi de subordonati dar ii si conduci in lupta. Cu cat inaintezi in varsta si in grade si functii mai mult conduci decat lupti. Asta-i regula in armata si nu se poate incalca.

| Salontanul a răspuns (pentru Salontanul):

Multumesc pentru apreciere (funda)!
Am luat legatura cu prietenul meu si asa este. Pregatirea se face in scolile de aplicatie (Facultatile militare). De acolo nu stiu cum se face repartitia. Probabil pe baza notelor. Habar n-am! Uite si unitatea de infanterie marina: https://www.google.ro/#q=batalionul+307+infanterie+marina+babadag

| Mirceadumb explică (pentru Salontanul):

Deci... ca o concluzie trebuie sa fac neapărat academia forțelor terestre din Sibiu sau pot sa fac si academia militara navala de la Constanța iar apoi sa fiu repartizat la BIM si de acolo mai departe?

| Salontanul a răspuns (pentru Mirceadumb):

Academia Fortelor Terestre Sibiu!