| măcheamăăăî a întrebat:

Ce inseamna "p. s"? (nu radeti)

Răspuns Câştigător
| adriana996 a răspuns:

Nu avem de ce rade nu este o prostie ce intrebi tu, este ceva fireschee heenici eu nu stiam ce inseamna happy
p.s.=post scriptum=scriere dupa
este o idee pe care vrei sa pui accentul la sfarsitul unei fraze sau a unei propozitii...gen "p.s.nu uita sa ma suni" sau alte cuvinte pe care nu le-ai precizat in fraza sau in prop respectiva.
funda? sau daca nu o merit da-mi un vot.Multumesc anticipat.happybatting eyelashes

30 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Post scriptum.

| noktambul a răspuns:

"P"ost "S"criptum. Adica, dupa ce ai terminat de scris ceva si ti-ai mai si luat la revedere de la eventualul cititor, ti-ai adus aminte ca ai uitat ceva sa scrii sau ca ai vrea sa subliniezi ceva din mesaj care nu ar putea fi inteles fara o explicatie suplimentara. Si atunci faci un post scrisum (din latina : post = dupa, scrisum = cele ce am scris).
P.S. Sper ca ai inteles explicatia laughing

| ZEU93 a răspuns:

Post scriptum

| Minalore a răspuns:

Post Scriptum - de obicei la sfarsitul unei scrisori/unui mesaj jos scrie P.S. acolo scrie ori niste explicatii, ori niste detalii etc. (referitoare la mesaj)

| Minalore a răspuns:

Si pentru cei care zice ca p.s. = pe scurt sunt niste mari dobitoci. De ce? Simplu: eu fac meditatii de 5 ani si acolo am aflat de acest cuvant care este englezesc nu romanesc. Aici, pe TPU, e prima oara cand aud aceasta tampenie. Si va spun clar ca nu gresesc deoarece d-na mea de engleza se pricepe super bine si la romana ca a fost si profa de romana si stie ft bine ca p.s. e cuvant englezesc
P.S. (big grin) -Vedeti ca daca tot nu ma credeti mai cautati pe net ca o sa gasiti doar post scriptum

| 100SweetSmile4you a răspuns:

„P.S" înseamnă „Post Scriptum",din lumba latină,adică „După Scris"
Se pune după textul unei scrisori (deobiceu),al unui SMS,etc. și reprezintă o idee pe care fie am uitat să o precizăm în mesaj,fie este un lucru foarte important pe care celui căruia îi este adresat mesajul trebuie să îl rețină.
Dacă după ce ai scris și P.S-ul,și încă mai ai o idee pe care trebuie să o precizezi, pui P.P.S, adică „Post Post-Scriptum".

Pentru mai multe variante ale înțelesului pe care îl poate avea P.S-ul, http://en.wikipedia.org/wiki/PS

| Iiiiioana a răspuns:

Inseamna pe scurt big grin
nici eu nu am stiut dar i-am intrebat pe parinti tongue

| push2gl a răspuns:

Post scriptum

| Vickyy a răspuns:

Post scriptum

| Eღilia62 a răspuns:

Post Scriptum.Adica dupa ce ai terminat de scris ceva scrii P.S. si mai pui o observatie sau o nota.

| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Post scriptum atunci cand lasi un mesaj la sfarsit...
" sunt plecata la bunica
p.s. mananca ce gasesti pe masa " si asa mai departe

| fantomel_1972 a răspuns:

Post scriptum

| LittleAnca a răspuns:

Post Scriptum. Se foloseste de obicei la scrisori la final daca ai uitat sa scrii ceva.
fundita?

| LNK a răspuns:

P.S. inseamna Post Scriptum. Daca ai uitat sa specifici ceva intr-o scrisoare (de exemplu) scrii la sfarsit P.S. si adaugi acolo completarile.

| o° Odd Kidd o° a răspuns:

Post Scriptum:*

| lordbogdan a răspuns:

Pe scurt?

| RrreeallTtiiMee a răspuns:

P.s=Pe scurt

| nikol_8225 a răspuns:

P.s=post striptum(adica mai am ceva de adaugat)[fundita ceva?kiss]love struck

| c0rL a răspuns:

Post scriptum`!

| jaycethehuman a răspuns:

Post scriptum

| gabryella21 a răspuns:

Pe scurt?

| TheOceanIsMyLife a răspuns:

P.S. inseamna post script

| măcheamăăăî explică:

Scz de categorie

| măcheamăăăî explică:

Ms la toti :*

| Oanny a răspuns:

P.s.=post scriptum=pe scurt

| urgentr a răspuns:

Post script.adica la un mesaj cand scrii ps mai adaugi ceva.
l
ex> m-am plimbat prin sibiu.ps.e sf.gheorghe

adica mai adaugi ceva pe langa mesaj

dk mai vrei da-mi mesaj

fundsa?

| 62mariaelena a răspuns:

Post scriptum si se foloseste la scrisori dupa ce te-ai semnat si ai uitat sa mai scrii ceva

| HeyLyn a răspuns:

P.S.= nu uita. fundita :d?

| Ramona_6382 a răspuns:

Nu radem.O colega de-a mea zicea pe scurtlaughing dar profa o corecta mereu