| asdfghevere a întrebat:

Ce inseamna sens figurat si secundar? Va rog si exemple.

Răspuns Câştigător
| ana112233 a răspuns:

Sa luam de exemplu substantivul dinti.
Sens propriu:M-am spalat pe dinti.
Sens secundarbig grinintii furcii erau ruginiti.
Sens figurat:Ieri a fost soare cu dinti.
Funda?

2 răspunsuri:
| Northern a răspuns:

Bună! 1.Sensul propriu secundar rezultă dintr-o asemănare şi depinde strict de context, ex. El a căzut într-o gură de canal. 2.Sensul figurat este sensul neobişnuit al unui cuvânt, folosit pentru a forma o imagine artistică.ex."Pe-un picior de plai, Pe-o gură de rai."(Miorița). Pentru mai multe informații uită-te în cartea de română.Bye-bye!

| CatalinaSweet a răspuns:

CASA lor este langa lac. [sens propriu de baza]
CASA de bani a Alexandrei a disparut. [sens propriu secundar]
Alex si Maria vor avea o CASA de piatra fericita.[sens figurat]