| TPUSenior01 a întrebat:

Ce inseamna Tehnician in administratie?
Ma refer la liceul economic, profilul economic.
Ce poti iesi de acolo? Si care e mai grea? Tehnician in administrtie sau in activitati economice?

Răspuns Câştigător
| Johnni3Walk3r a răspuns:

Salut.Uite de ce ai nevoie pentru a fi un tehnician in administratie.

- comunicare si numeratie;
- utilizarea calculatorului si prelucrarea informatiei;
- comunicare in limba straina;
- managementul calitatii;
- lucrul in echipa;
- inregistrarea evenimentelor si tranzactiilor în contabilitate;
- comunicarea organizationala;
- planificarea si coordonarea activitatii organizatiei;
- utililizarea legislatiei in administratie;
- relatii publice si de protocol;
- reflectarea in contabilitate a evenimentelor si tranzactiilor;
- utilizarea metodelor si tehnicilor fiscale;
- monitorizarea corespondentei si evenimentelor speciale.

Iar la tehnician in activitati economice:

-Contabilitate generala pana la nivel de balanta;
- Intocmire situatii financiare;
- Intocmire declaratii fiscale;
- Relatia cu Administratia Financiara;

Amandoua sunt la fel de grele.Iar aici depinde de tine ce meserie vrei sa urmezi in viata. Sper ca ti-am fost cat de cat de ajutor! Bafta!happy

P.S:Eu asta stiu., daca cineva mai are ceva de adaugat sau altceva sunt bucuros si curios sa aud si parerea altcuiva.