| octavian a întrebat:

Ce locuri de munca sunt pentru cei ce au terminat profilul real si profilul uman? Care este diferenta?

Răspuns Câştigător
| georgesur a răspuns:

Pentru OldBoy

Din cite"cunosti" tu, studiul unor discipline umaniste de tipul: arte plastice, muzica, logica, filosofie, lingvistica,
literatura comparata.etc se face prin"invatat pe de rost"(tocind)?
Dar studiul unei discipline realiste, de ex.chimia,se face chiar fara "toceala"?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Profilului real se leaga acele meserii unde se foloseste matematica, geometrie, fizica, chimie etc. In general unde trebuie sa se calculeze, sa se masoare, sa se execute produsele dupa desen tehnic, unde trebuie sa faca deductii matematice & logice.
Profilului uman se leaga meseriile unde se cere cunoastere de istorie, literatura, gramatica, filozofie, politica etc. In general unde se invata "tocind", pe de rost materiile.

| saiury a răspuns:

Umanistii se bazeaza pe istorie, geografie, romana, logica, psihologie, limbi straine etc.
Realistii au la baza chimia, fizica, matematica, biologia, calculele de tot felul si in geral prefera ceea este exact.
Dar nu este batut in cuie ca de la profil real sa te duci la facultatea de fizica sau politehnica asa cum nici la uman nu este obligatoriu sa devii junalist sau prof istorie spre ex.
In schimb va fi mai dificil fiind la uman sa dai la o facultate cu profil real deorece faci mai putine ore de mate / fizica /chim etc. insa nu imposibilwinking