| anonim_4396 a întrebat:

Ce obiecte se invata la scoala de medicina, profil stomatologie?

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este facultate, nu şcoală (se înţelege a fi elev, nu student); nu sunt obiecte ci materii.
Stomatologia este ştiinţa care se ocupă cu studiul formaţiunilor anatomice şi cu tratarea bolilor care apar la nivelul cavităţii orale.
Se ocup de asemenea cu cercetarea etiologiei, patogeniei, clinicii, diagnosticului, tratamentului şi profilaxiei afecţiunilor organelor şi sistemelor teritoriului oro-maxilo-facial al organismului uman, la baza căreia stau metodele stomatologice de tratament şi totodată se ocupă şi de elaborarea lor.
Pa, pa.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Facultatea de stomatologie dureaza 6 ani, timp in care se fac tot felul de materii, cele mai multe legate de specialitate. In primii ani se face anatomie, anatomie topografica, genetica, embriologie, fiziologie, ulterior ortodontie, protezare, protetica, chirurgie maxilofaciala, endodontie, parodontologie, odontoterapie, pedodontie, preventie oro-dentara, radiologie dentara, si multe altele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As vrea s stiu daca e nevoie de matematica...multa? si cu ce medie intri? si cum e? daca e grea stomatologia? intru acum intra 12a si nu stiu la ce sa dau.si ma tot gandesc la aceasta profesie.ca e si banosa.eu sunt l liceu mate info.si nah.ast rasp multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai nevoie de matematica, iubito. iti sunt scrise mai sus unele dintre materii.