| eliseidaniel13 a întrebat:

Ce părere aveți de Fizician cu specializare în Inginerie Mecanica? la final unde poti lucra?

1 răspuns:
| popescuhertz a răspuns:

Fizicienii cu specializarea în inginerie mecanică pot lucra într-o varietate de domenii, cum ar fi industria automobilelor, aviația, producția de energie, construcția de mașini și echipamente, sisteme de transport și multe altele.

De asemenea, pot lucra în domenii precum cercetarea și dezvoltarea, proiectarea de noi sisteme mecanice sau îmbunătățirea celor existente, testarea și evaluarea performanțelor sistemelor mecanice și ajutorul în rezolvarea problemelor tehnice.

Pot lucra în industrie, în companii private sau guvernamentale, în laboratoare de cercetare și dezvoltare, sau pot deveni profesori universitari sau cercetători.