| hypothesis a întrebat:

Ce parere aveti despre domeniul contabilitatii? Am ales recent sa merg pe acest drum si doresc sa cunosc mai multe in legatura cu posibilitatile de angajare si salarii deoarece stim cu totii ca, pe langa pasiunea propriu-zisa, este important si acest aspect financiar. Am intrat la ASE la Facultatea de Contabilitate si Informatica de Gestiune pe care probabil o voi termina cu brio. In aceste conditii, din experienta sau din auzite, ce puteti spune? Se fac bani din contabilitate? Astept pareri

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Bani se fac doar daca esti determinat sa muncesti si sa ii faci, in orice domeniu, nu numai contabilitate.

Am 2 contabili in familie, o nepoata care din facultate s-a remarcat, iar dupa facultate i s-a oferit postul de asistent universitar la facultatea aceea, unde a stat 3 ani, dar se platea prost si ulterior si-a gasit de munca la o banca, a inceput de jos si 5 ani mai tarziu era deja foarte buna, castigand pe langa salariu lunar si un procentaj din vanzari, care ii faceau deja salariul dublu. A facut toate cursurile posibile cand i-a aparut ocazia desii, intre timp s-a casatorit si a avut si un copilas, asta ca sa intelegi ca atunci cand este determinare, nu conteaza cat de greu iti este, cu familie, cu copil, doar ea si sotul, fara ajutor. La doar 31 de ani ajunge director de banca, unde este si astazi, dupa 6 ani.

Celalalt nepot, termina aceeasi facultate, dar cu note modeste, un pic mai puturos din fire, isi cauta de munca dupa terminare si isi gaseste la un centru comercial ca contabil incepator, lucreaza acolo vreo cativa ani, apoi pleaca la o agentie de schimb valutar, s-a si acolo cativa ani, dar nemultmit de program si salariu pleaca din nou, de data asta hotarat sa urce si el ca verisoara lui, cealalta nepoata, isi gaseste loc la o banca unde si el o ia de jos, munceste 1 an dupa care renunta, plangandu-se ca munceste 10 ore pe zi si salariul este mic. Cursuri nu face ca le-a considerat pierdere de timp si intr-un final isi da demisia si pleaca, mai are cateva joburi marunte si azi este brancardier la un spital.

Ti-am pus aici 2 povesti adevarate a doi oameni cu acceasi oportunitate de cariera, terminand aceeasi facultate, unde fiecare a avut ocazia sa urce, unul facand-o pe cand celalalt plagandu-se tot timpul ca-i mult, ca-i prea greu, preferand sa renunte.
Deci, alegerea iti apartine, daca esti ambitios, urci muntii si faci bani din orice iti pica in mana, daca nu, probabil ca nu vei mai ajunge sa profesezi ceea ce iti doresti acum!

7 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Cam aiurea sa intri la o facultate si sa intrebi dupa aia de oportunitati de angajare si salariu...

| hypothesis explică (pentru AFR81):

Cam aiurea sa raspunzi pe langa (cum o faci cam de fiecare data). Nu vreau sa deschid alte subiecte privind ce si cum, simplu. Dar tu nu esti in stare sa intelegi si raspunzi doar de dragul de a te baga in seama in lipsa oricarei alte ocupatii.

| hypothesis explică (pentru AFR81):

Fiind incapabil, macar mediteaza la asta "Ce parere aveti despre domeniul contabilitatii?"

| AFR81 a răspuns (pentru hypothesis):

laughing Sincer ma asteptam ca cineva care are Omul vitruvian ca si poza de profil sa aiba ceva in cap. M-am inselat.

| hypothesis explică (pentru AFR81):

Afirmatii facute fara sens si lipsite de noima. Dar ce asteptari sa am de la Adrian zis Federer...

| IoanaIonuca a răspuns:

Mai, toata lumea spune ca daca faci Stiinte economice (nu conteaza orasul) nu prea ai sanse, dar eu cred ca economie, bani intotdeauna vor fi. Si mai ales daca esti bun si in timpul facultatii faci practica, voluntariat, firmele isi fac o parere despre tine sau profesorii vin cu ofere de munca pentru elevi (repet, cei buni). Salariile nu sunt cele mai mari, dar incet incet poti avansa. Bafta! :*

| Anca_Lazar_1989 a răspuns:

In orice domeniu poti face bani si poti sa iti gasesti de munca daca esti dedicat si implicat. Sfat de la un om care regreta ca nu a facut asta: incearca sa iti cauti prin anul 2 sau 3 un internship sau traineeship la o firma recunoscuta. Te va ajuta chiar si neplatit vei invata mult si iti vei da seama pe ce cale sa o apuci si orice ai invata in facultate te va ajuta la fel de mult sa stii engleza fluent sau daca iti place o alta limba cu atat mai mult. Oricum o sa vezi cand te vei angaja ca nu prea are treaba facultatea cu ce vei face la job deci...tu alegi daca aceasta facultate te ajuta sau nu prin seriozitatea cu care vei trata lucrurile. Mult succes si felicitari pentru admitere!