| Wunderwaffe33 a întrebat:

Ce perspective de viitor ofera disciplinele umaniste in masura in care piata este dominata de informaticieni?

Exista vreo posibilitate de cariera cu un salariu mediu(1500-2000 euro) a carei baze sa fie puse pe discipline precum istorie, geografie, literatura sau filozofie?

Precizez si cunostinte avansate de limba engleza.

Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand, in Romania 1500 de euro nu este un salariu mediu, ci unul mare. Salariul mediu este sub 500 de euro.
Exista numeroase oportunitati pentru cei cu studii umaniste, de altfel ei domina lumea celor cu salarii medii si mari (informaticieni sunt mult mai putini). Multi dintre functionarii inalti din ministere si structuri ale uniunii europene sunt umanisti. Traducatorii au castiguri foarte bune (un traducator care cunoaste foarte bine engleza si inca o limba europeana poate castiga pana la 3000 de euro pe luna lucrand numai documente juridice sau numai documentatie tehnica). Singura chestie care trebuie cunoscuta este ca salariile mari sunt pentru cei care exceleaza, in orice domeniu. Un umanist care a avut note mici in facultate si care stie putine din cele studiate va avea salariu mic, ca si un informatician care stie un pic de programare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1500 euro este un salariu mediu in tarile vest europene nu in Romania.

Depinde de cat de bun esti bineinteles ca posibilitati exista, tine doar te tine

| Kandia15 a răspuns:

Orice e posibil daca esti foarte bun in ceea ce faci!