| iwannabeperfect a întrebat:

Ce presupune meseria unui medic ginecolog? ce trebuie mai exact sa faci?

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce presupune?
Ce să facă?
Ginecologia ca știință medicală se ocupă cu aparatul genital feminin, de la afecțiuni la naștere (pe cale naturală sau chirugicală (cezariană)).
Funcții și patologie.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Şi eu vreau să mă fac tot asta.
Se ocupă cu bolile sistemului reproductiv feminin.
Te pup!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Intai trebuie sa intrii la medicina, dupa aceea iti vei alege ramura pe care vrei sa te specializezi!
ginecologia se ocupa cu prevenirea, diagnosticarea si tratarea bolilor aparatului genital feminin!

| Weider a răspuns:

Dai limbi acolo ca sa stii ce are inauntru.

| mary4048 a răspuns:

Cauti luminita de la capatul tunelului.laughing)

| Dinamovistul101 a răspuns:

Bagi botu la savarina laughing

| daniela1997 a răspuns:

Ginecologie [din gr. gyne (gynaikos) — femeie și logos — știință] — ramură a medicinei clinice care studiază particularitățile anatomice și fiziologice ale organismului feminin în diferite perioade de vîrstă, precum și bolile aparatului genital. Este strîns legată de obstetrică. În dezvoltarea ei au jucat un mare rol patologia generală, microbiologia, endocrinologia și chirurgia.

Sarcina principală a ginecologiei este profilaxia și tratamentul bolilor ginecologice, asigurarea capacității de procreare și restabilirea capacității de muncă după naștere și după boli ginecologice. Ginecologia infantilă studiază organele genitale la fetițe.