| oanna_4874 a întrebat:

Ce profil trebuie sa aleg la liceu ca sa devin psiholog si ce studii trebuie sa mai fac dupa aceea?happyfunda

Răspuns Câştigător
| Anabellasos a răspuns:

Trebuie sa intri la profil uman, mai exact filologie(sau stiinte sociale).
La filologie faci psihologia doar in clasa a 10.Nu e deloc greu.
Si de asemenea trebuie sa urmezi o facultate de psihologie.
Proba la facultatea respectiva se da din psihologia din clasa a 10.
[Bine evident conteaza la admitere si bac-ul, si la unule facultati, media din liceu.

[La fililogie din clasa a 11 nu mai faci mate, fizica sau chimie, ci doar o materie numita "stiinte" care le intruneste pe toate 3. ]

Sa'ti spun si din ce se da teze la filologie: engleza; romana; latina; istorie/geografie.Nu te speria ca nu este greu, mai ales daca inveti.
La bac nu pot sa-ti spun ce o sa dai, pentru ca vezi si tu cum il schimba astia de la an la an.

Dar in mare asta ar fi cam tot ce trebuie sa stii.

Totusi niciodata nu strica o a doua opinie, asa ca mai inereseaza'te, cam aceleasi lucruri o sa-ti spuna, dar...

Sper sa te fi ajutat! happy

5 răspunsuri:
| Miranda29 a răspuns:

La liceu sectia:siinte sociale si dupa aceea trebuie sa faci facultatea de psihologie.Te pup :*

| SophieLoVeKorea a răspuns:

Pai ca profil la liceu iti trebuie Stiinte Sociale dar mai tarziu nu stiu sigur ce trebuie sa faci. presupun ca faclultatea de psihologie big grin

| stress a răspuns:

Profil: stiinte sociale
facultatea de psihologie stiu ca e in bucuresti, ASE si poti sa dai doar licenta sau sa continui cu masteratul si doctoratul. si in final iti alegi unde vrei sa lucrezi: cabinet particular, psiholog criminalist, circulatie, psihiatrie, liceu, etc

| Geo_1380 a răspuns:

Pentru a deveni psiholog trebuie sa mergi la profilul de stiinte sociale(dar cred ca si la filologie).Pe urma la facultatea de psihologie.

| ZânaMăseluţă a răspuns:

Stiinte sociale. Dar merge si filologia. Ideea e ca nu conteaza foarte mult profilul din liceu. Dupa ce termini clasa a XII-a te poti duce la facultatea de psihologie, apoi poti face si un master in acelasi domeniu. Trebuie insa sa citesti foarte mult.