| anonim_4396 a întrebat:

Ce salariu are un profesor de matematica care abia a început sa lucreze (deci fără vechime in domeniu)? Are vreun spor pe lângă salariul de baza? Adică nu lucrează în weekend sau de noapte, poate doar zilele care se numesc sărbătoare dar parca nici alea nu se lucrează ca profesor gen 1decembrue, crăciun, Paște etc.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Profesor debutant – 2.428 lei

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Salarii nete in 2021- profesori:

- profesor debutant – 2.428 lei – fara dirigentie
- profesor cu definitivat – 3.586 lei – definitivat 25-30 ani vechime, diriginte
- profesor cu gradul II –3.713 lei – gradul II 25-30 ani vechime, diriginte
- profesor cu gradul I – 4.417 lei
- educatoare cu studii medii si gradul I – 3.359 lei

Salarii nete in 2021 – personal didactic auxiliar:
secretar I S – 3.223 lei - I S gradatia 5
contabil I S –3.369 lei – I S gradatia 5

Salarii nete in 2021- personal nedidactic:
ingrijitor – 1.981 lei
muncitor calificat – 2.317 lei

Cum se calculeaza salariile profesorilor?

Salariile se calculeaza conform ordinului 4638 din 17 august 2021, emis de ministrul Educatiei si publicat in Monitorul Oficial. Potrivit ordinului, "stabilirea salariului de baza pentru personalul din invatamantul preuniversitar si universitar de stat care a ajuns la nivelul salariului de baza stabilit pentru anul 2022, potrivit prevederilor art. 38 alin. (6) din Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice, cu modificarile si completarile ulterioare, se face prin utilizarea transelor de vechime in invatamant din Legea-cadru nr. 153/2017, cu modificarile si completarile ulterioare".

Prevederile se aplica incepand cu anul scolar/universitar 2021-2022.
Salariile profesorilor nu cresc in 2021

Premierul Florin Citu a declarat recent ca salariile profesorilor nu vor creste in acest an pe motiv ca "sunt inghetate salariile din sectorul public".

sursa:
https://www.portalinvatamant.ro/......10492.html

| Mirel4412 a răspuns:

Ce pot sa-ti spun sigur e salariul unui educator cu vechime de 10 ani si cateva grade date- 4900 lei.