| bebyInocent a întrebat:

Ce scoala trebuie sa faci sa ajungi medic si cati ani fiecare incepand de la liceu stiu ca trebuie sa dau la chimie-biologie care fac 4 ani dar dupa ce scoala mai am de facut?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai ai de facut facultatea de medicina care dureaza 6 ani, apoi sa dai licenta si examenul de rezidentiat. In functie de rezultatul la acest examen, vei alege specialitatea in care te vei pregati ca medic rezident (sub supravegherea unui alt medic). Dupa 4-7 ani, vei da examenul de specialitate si vei fi medic de sine statator.

5 răspunsuri:
| Roxett a răspuns:

Pai faci la liceu stiintele naturii si apoi Facultatea de Medicina.

| ReiVaN a răspuns:

Trebuie sa faci liceul sanitar, sau un liceu normal, trebuie doar sa faci facultatea de medicina

| KirigayaKirito a răspuns:

Medic pentru om? Pai incepand cu liceul cum ai zis si tu faci chimie-biologie, in clasa 12 este un mic test sa zic asa, nu chiar examen care va decide daca poti trece la facultatea de medicina care se practica 6 ani! Grea nu e dar multa scoala! Bafta! Voteaza-ma plzz... funda?big grin

| tuGatita a răspuns:

Nu este neaparat sa mergi la chimie-biologie. asta doar daca vrei. sunt persoane care la liceu merg la alte profiluri si apoi se hotarasc sa mearga la medicina. deci daca vei cadea la alt profil nu e nici o problema. apoi trebuie sa dai examen sa intri la facultatea de medicina si restul ti-a zis Brigaela.

| Rossey a răspuns:

Buna.Cred ca te referi la Facultatea de Medicina(5 ani).