| Aduducesei_Diana_1996 a întrebat:

Ce studii trebuie sa ai pentru a deveni designer vestimentar?

Răspuns Câştigător
| MariaSilvia1999 a răspuns:

Ca sa fii designer ideal ar fi sa urmezi un curs bun de design vestimentar, sa incerci sa afli cat mai mult despre acest domeniu.Am vazut pe net ca exista si facultati de design cu specializare in design vestimentar.Un designer bun si pasionat de moda trebuie sa stie si sa croiasca hainele pe care le creaza chiar daca el doar deseneaza modele.Asa ca ar trebui sa ai cateva notiuni de croitorie. Unii creaza colectii si fara a avea o scoala de specialitate dupa cum ai observat la televizor.Au bani si scot o colectie. Unii designeri au fost sustinuti de alti designeri si majoritatea au lucrat pentru alti designeri inainte de a avea propria afacere."Se poarta" in ultimul timp "designerii" fara scoala.Trebuie sa inveti totusi niste lucruri ca sa fii designer cum sa combini culorie, despre materiale, eventual si putina istorie a designului vestimentar, cum sa lucrezi pe calculator cu anumite programe, etcIti urez mult succes! As fi curioasa sa vad doardoua piese create de tine.Ai grija de ideile tale sa nu ti le fure altii.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Facultatea de Arte are o sectie pentru asta. Unarte din Bucuresti e cea mai ok.

| ubox7007 a răspuns:

Teoretic nu e nevoie decat de pricepere si de problema "cum le expui, cui le axpui, o sa se cumpere?".

| LoveMeBabyasdfg a răspuns:

Nu e nevoie neaparat de studii, dar poti sa faci liceul de arte pe profil arte plastice si decorative si dupa sa urmezi o facultate in domeniul asta.

| UnicornulInvizibilRoz a răspuns:

Nu e neapărat nevoie de studii; e nevoie de talent.

| ann19 a răspuns:

Facultatea de Arte.Si Iulia Albu a trecut pe aici...