| PauliucIuli a întrebat:

Ce trebuie sa fac sa intru la facultatea de politie (ordine si siguranta publica)? DETALII!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cred ca vrei sa zici Academie.
http://www.academiadepolitie.ro/admitere.html

| Valentina400 a răspuns:

Trebuie sa ai medii mari(peste 9), sa inveti bine, sa fi disciplinatE bine sa faci liceul militar! Toate cele bune!

| oOMasTerOo a răspuns:

In cazul in care te referi la Academia de Politie/scoli de agenti, te poti informa cand aunt perioade de inscriere (de obicei in vara) si sa te duci la sediul IPJ din judetul tau pentru a-ti depune dosarul. In dosar ai nevoie de mai multe acte precum copie dupa diplima de bac, certificat de nastere, buletin, caracterizare de la ultimul loc de munca (sau din liceu de la un profesor), foaie matricola si alte acte pe care ti le vor spune cei de acolo sau pe care le gasesti pe site-ul IPJ. Dupa ce te-ai inscris urmeaza sa dai proba psihologica, daca o iei o sa dai proba medicala ei cea sportiva si daca le iei si pe acestea vei da si proba scrisa. Daca le iei pe toate astea vei fi student la Academia de politie/scoli de agenti